středa 12. srpna 2015

HENNA

Co to vlastně henna je? 

Henna je tropický keř, který roste převážně v oblastech se suchým a horkým klimatem jako je Střední východ nebo Indie. Henna, jak ji známe my, tedy hnědočervený prášek, vzniká rozemletím sušených listů nebo mladých výhonků tohoto keře. Ten dosahuje asi tak 6 metrů, má bílé nebo žluté květy a nasládle voní.
Čím to je, že vlastně henna barví?
Obsahuje totiž velké množství pigmentů – karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý), dále také chlorofyl A a B. Když hennu smícháte s vodou, vznikne vám pasta a pigmenty se rozpustí ve vodě. Při kontaktu s pokožkou se tyto pigmenty spojí s buňkami a na delší dobu (nanejvýš měsíc) vám vydrží barvička na kůži. Henna má i jiné přednosti než jen schopnost zbarvit kůži či vlasy – osvědčila se i v medicíně při léčení různých mykóz, vředů či ekzémů. Henna má chladivý účinek na kůži, posiluje vlasy a dává jim zářivý lesk. Také zachycuje sluneční paprsky UV (proto když se opalujete a máte zrova obrázek dělaný hennou, kůže pod ním se neopálí). 
  Historie henny
Možná o henně slyšíte poprvé, ale ve skutečnosti ji lidé, především ženy, využívají již po tisíciletí. V Evropě nemá takovou tradici jako v Asii či v Africe, protože se tam dostala mnohem později a ani dnes není masově využívána.
V Egyptě byla používána k mumifikačním účelům nebo pro barvení paruk. Zdobení těla hrálo velkou roli téměř při každé důležité etapě života, jako je narození, přechod do dospělosti či smrt, nebo při významných situacích, čímž byl třeba lov nebo válka.
Stejně tak v Indii má malování ornamentů na tělo hlubší význam a skrytou symboliku. Hlavními motivy, které Indky na své těla malují, jsou ptáci, květiny a další přírodní motivy. Na Blízkém Východě se také slaví tzv. Hennová noc – nevěsta si na den nechá ozdobit paže, ruce, kotníky atd., jelikož věří, že jinak by měla v manželství smůlu. Navíc malované ornamenty symbolizují krásu a kdy jinde chce být žena krásnější, než v den své svatby.
Jinak není neobvyklé, že se ženy na středním východě dekorují hennou každé dva týdny. Aby dosáhly co nejtmavějšího odstínu, přidají do henny uvařený citron – kyselost totiž činí barvu trvanlivější a tmavší. 
Aplikace 
Co můžeme zdobit ? Malovat si můžeme na celé tělo.Není tam žádné omezení.Henna je totiž úplně bezbolestná.Já jsem měla hennu už navíchanou takže jsem si vzala špejli a dělala jsem si různé ornamenty na ruce,břicho, záda...Nejlépe mi to chytlo na rukou ,hlavně na dlaních.KDyž máte prášek smíchejte ho s trochou vody až je to takový mazlavý.Vemte si špejli nebo něco čím to budete aplikovat :)až si obrázek namalujete nechte ho tak hodinku zasychat.Pak si to sloupněte omyjte a pomažte malinko olejem.Tetování vydrží maximálně měsíc.
POZOR  
Tetování henou je efektní a na rozdíl od klasického vpichování jehličkou není trvalé. Jenže hezký ornament na kůži se může proměnit v zákeřného nepřítele. Hena může vyvolat ošklivou alergickou reakci a v krajním případě dokonce ohrozit život.
Přeju hodně štěstí a bujnou fantazii. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat